Ja kataju na chodniku

Při každém uklouznutí na chodníku prolétne člověku hlavou myšlenka:  „Sakra, to to někdo nemůže posypat?“ V tom lepším případě. V tom horším vám na hlavu přilétne kus rampouchu. Máme krásnou zimu, to jo, ale kývající se figurky, klouzání po zadku a různé výjevy jak ze špatného filnu na chodníkách nás vedou k zamyšlení. Jak to tedy je? Kdo za to všechno může?

Namrzlý chodník, díry, dezolátní stav. Upadnete a zraníte se. Nebo si třeba rozbijete brýle nebo telefon. V tom případě odpovědnost za škodu nese majitel chodníku (komunikace) – a tím je zpravidla obec. Když vám ale na hlavu spadne kus ledu nebo mokrý sníh a zraní vás, už to jde za majitelem nemovitosti.

Pokud odpovědná instituce nebo vlastník zanedbá svoje povinnosti, pak za to nese následky. Je obecně známo, že většina případů ale končí u soudu, protože se většina obcí nemá k plnění. Soudy naštěstí docela fandí poškozeným.

Sbírejte důkazy co to jde

Základním předpokladem úspěchu v uplatňování nároku na odškodné jsou neprůstřelné důkazy z místa „činu“. Ideálně byste je měli začít sbírat bezprostředně po nehodě. Mezi nejdůležitější patří:

  • fotografie či videozáznamy místa nehody, pořízené bezprostředně po ní
  • výpovědi svědků, kteří událost viděli
  • zaznamenání přesného času a místa nehody

(Když se na rozbitém nebo zledovatělém chodníku zraníte, máte v případě trvalých následků podle § 2958 občanského zákoníku nárok na bolestné a náhradu za ztížení společenského uplatnění. Nárok je třeba doložit lékařským posudkem )

Někdy to prostě neuhádáte

Vlastník má povinnosti, to je jasné, ale je to vždy v jeho silách dostát povinnosti?  Jsou případy, kdy je odpovědnosti zproštěný – když se prokáže, že nebylo v mezích jeho možností závadu odstranit, zmírnit ani na ni upozornit. Typický příklad? Jako dneska. Začne padat mrznoucí déšť a za hodinu někdo na namrzlém chodníku uklouzne. To jde někdy dost těžko zvládnout.

Máte snad rozum ne

Podle občanského zákoníku není vlastník chodníku odpovědný v případech, kdy je závada komunikace předvídatelná a chodec jí nepřizpůsobí chůzi. Vlastník chodníku pak může argumentovat, že jste se nevhodně obuli nebo že jste neměli dobíhat autobus. No asi lze těžko předjímat, že si občanka ublíží schválně, protože na ledu vyběhne v lodičkách například. Ale to otázka předvídatelnosti je sporná velmi často.

Rampouchy v  bledě modrém

Zranit nebo poškodit může i sníh nebo led padající ze střechy. A to může být velký průšvih. V takovém případě je odpovědný majitel střechy nemovitosti, ze které led spadl. Asi už jste viděli někdy cedule Pozor, ze střechy padá led. Pozor, chodník je kluzký. Stačí, když majitel komunikace nebo nemovitosti na riziko upozorní? Podle právníků jednoznačná odpověď neexistuje. Záleží na konkrétní situaci a účelovosti jednání.

Nám chodcům pak často nezbývá nic jiného, než si při oteplení dát na střechy pozor a některé domy obcházet obloukem. To je ale mnohdy téměř nemožné i nebezpečné.Takže jako v mnoha věcech žádná sranda dostat se do řešení výše uvedených problémů.

Rada nad zlato: obujte brusle nebo tretry (atletické boty s hřeby), nasaďte  bodce na hole, nevycházejte z domu, nechoďte pod střechami a možná, že budete v pohodě. 🙂

Zimě a ledu zdar.

Ivana

(zdroj penize.cz, ceskestavby.cz)
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.