Řekla mi to jasně: NESPOLUPRACUJE!

Zapomněla jsem na chvilku, proč mě tahle práce tak baví a proč je třeba vždy mít na srdci blaho klienta. Spolupráce mezi makléři. Téma, které je neustále omílané, mi to znovu důrazně připomnělo.

Někdy mi to přijde jako soutěž „Kdo ho má většího.“ Promiňte mi to, ale je to fakt síla. Je nepochopitelné, že tak banální věc jako přivést svého klienta na nemovitost jiného makléře, se rovná pomalu sebevražedné misi.

Nedá mi spát otázka: proč?

Z posledních dnů mám naprosto neuvěřitelnou zkušenost. Jak ze špatného filmu.

Představte si poměrně jasnou situaci. Máte VIP klienta, který je ochotný utratit za nemovitost více jak 100 milionů korun. Má velice specifické požadavky a vy takový byt najdete. U realitky.

Kancelář se na první pohled jeví, že její služby jsou na vysoké úrovni. Krásný web, luxusní nemovitosti, nádhera. Žádný problém.

Napíšete velmi slušnou žádost o sjednání prohlídky a spolupráci, tak abyste svého VIP klienta mohli na prohlídku vzít. Odpověď dané makléřky vás velmi nemile překvapí.
Jednoduchá věta:

S jinými agenturami nespolupracujeme.

Nic víc, nic míň.
Ano, bylo tam Dobrý den, ale žádné děkuji, omlouváme se nebo prostě nějaký přijatelný způsob, který by vysvětlil tohle vyjádření. Nedalo se nic dělat. Zvedla jsem telefon, protože jsem tomu úplně nerozuměla, a zavolala paní makléřce. Chtějí přece dobře prodat nemovitost? 

Ona se na mě téměř osočila, že mi to snad napsala do toho mailu jasně, že nespolupracuje. Pokusila jsem se jí to vysvětlit, že po ní nic nechci. Že se nechci dělit o provizi, kterou mám zajištěnou a že nemám zájem jí nějakým způsobem zcizit „její“ nemovitost.

Řekla mi, že NE, a jestli klient něco chce, má přijít sám.

Zdá se vám to uvěřitelné? Absurdní? Nepochopitelné?

No, můžu vám říct, že já jsem touto historkou byla znechucená. Zbytek ani popisovat nebudu. Obecně vzato je spolupráce mezi makléři přece logická.

Jaké jsou tedy důvody, proč to nejde?

Zejména když někomu řeknete, že se nemusí o provizi dělit, protože vy si ji sjednáte s kupujícím. A stejně vám spolupráci neumožní.

První důvod je ochota dělit se o provizi. Lakomý makléř. To je ve většině případů ten hlavní problém.

Protože nemají zakázky? Protože hamouní a za každou cenu chtějí urvat co nejvyšší provizi. Protože je jim jedno, že poškozují majitele, který chce prodat?

Ví vůbec majitel, že zde je kupec na jeho nemovitost a nebyl připuštěn? To v důsledku může být také důvod, proč majitel pak prodá za daleko nižší cenu, protože prodává pak delší dobu.

Mám pro majitele vzkaz: Jestli takového makléře máte, tak se s ním s klidným svědomím rozlučte, dejte mu padáka. Normální je totiž spolupracovat a postarat se o váš prodej profesionálně. A je jedno, zda se jedná o byt v paneláku nebo luxusní rezidenci.

Věřím, že profese realitního makléře se dá dělat slušně a lidsky.

Spolupracuji, to hlásám veřejně!

Věřím na komunikaci v zájmu klientů.
Věřím na kvalitní přístup a dohody.
Nevadí mi dělit se o provizi.

A zkuste také věřit vy mě, milí klienti, že těch normálních makléřů, je tu stejně dost pro každého, kdo chce najít.

 

Ivana

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.