Co má sakra společného čas a hnůj?

Donedávna mi to nedocházelo. Nic, byla by moje odpověď bez přemýšlení. Nezamýšlela bych se nad žádnou časovou spojitostí s tou smradlavou, ale velmi funkční věcí, a časem. Jo, to kdyby se mě někdo zeptal, jak je důležitý čas ve spojení s prodejem nemovitostí, tak začnu střílet v plné kadenci jeden argument za druhým :).

Pochopení času  a zaměření se na změnu v  byznysových i osobních věcech mě v posledních 4 týdnech natočily život zcela jiným směrem. Zcela konkrétní příklady uvádím níže, trochu se však nad tím zamyslím v obecnější rovině.

Jsem už dlouho na cestě na pravou stranu. 17 let jsem ženou v realitách. Tak nějak jsem rozkročená mezi levou a pravou stranou. Ne, nemyslím přechod pro chodce :), nebojte.

Vzdělávám se v rámci intenzivního  projektu Cesta na pravou stranu. Je určený všem, kteří mají chuť, vůli a čas (a už je to tady) nastavit svoje myšlenkové pochody správným směrem. Směrem, který vede k penězům a efektivnímu, svobodnému a hlavně spokojenému životu. Klišé ? No nevím.

Jirka Mazur, autor konceptu a průvodce celým projektem, nekompromisně sází k našim rukám těžké, ale zároveň velmi radostné vhledy na nové možnosti. Jeden za druhým. Neznamená to žádné pravdoláskovské povídání. Je to realita.

Byznysové zákony platící překvapivě pro mnohé i v privátní sféře. Založené na reálných zkušenostech a úspěchu z různých byznysových odvětví. Inspirace pro ty, co chtějí změnit styl fungování a něvědí, jak na to. Je to pro mne logické pokračování pozitivních změn, které mne potkaly v úžasném kurzu Stáni Mrázkové Podnikání z pláže, končící zapůjčením jejího bohatého táty 🙂

Výsledkem je absolutně jasná a logická potřeba se zamyslet nad věcmi v osobním i profesním životě. Celý motiv přechodu na pravou stranu a projekt Jirky Mazura je protkán 13 tajemstvími, která jsou klíčová pro naše myšlení a rozhodování.

Čas a fokus (zaměření) jsou pro mne osobně dosud ta největší “znovuobjevená tajemství”. 17 let nejsem zaměstnanec. Podnikám. Přesto jsem si uvědomila celou řadu chyb. Chyb , které mě stály nemalé peníze. Ztratila jsem čas. To nejcenější, co máme všichni rovným dílem – čas. Necháváme často plynout mezi prsty a velmi často ho zaměňujeme za timemanagement. Tak mě to naučili. Tak to učila já lidi kolem sebe.

Čas není jenom o plánech a papírových či elektronických diářích. O plnění úkolů. Čas je o kvalitě mého bytí a žití. To  se učím. S kým jsem, kde, co děláme. Co mi to přináší? Podporuje mne čas strávený s určitými lidmi v mém růstu? A co moje dítě? Jak kvalitně s ním trávím čas?

Čas a zaměření (fokus) – bratr a sestra. Pro mne osobně pochopení kvality plynoucí ze zaměření a možnost zaměření se správným směrem díky tomu, že chci kvalitu, je obrovské. Věci se daly do pohybu. I když pořádným ťukancem.


31.7 po havarii na motorce, kterou jsme zázrakem přežili a slavíme druhé narozky mi došlo, že řeším kraviny namísto životně důležitých věcí pro sebe a své blízké.  Plýtvám svým časem. 

Následně týden poté mi málem umřela maminka, jejíž svěřený čas bude i nadále velmi složitý a náročný i pro nás. A kde je moje plánování a diáře od-do? Z týdne na týden změna vnímání podstaty.

Došlo mi v kontextu, že moje byznysové kroky vedu nesprávným  směrem už velmi dlouho a je třeba to změnit. Ukončení starých věcí, nové zaměření, opatření v účetnictví firmy, nepříjemné rozhovory, jasné stanovení priorit a správné zaměření na to, co přinese obrat a peníze. Ujasnění  a rozhodnutí v hlavě přineslo okamžitý reálný efekt. Ve firmě, ve vztazích, v okolí. A  další budou následovat v dalších týdnech.

Nečekejte. Je třeba něco dělat. Hned. 

Nebylo to a nebude ještě příjemné. Ale já se cítím skvěle. Začínám cítit sílu a posun. Svůj čas vědomě neměřím už na hodiny, ale na přínos, kvalitu a peníze. Ano, peníze. Myslet na peníze je pro někoho sprosté. Věřte mi, že ve skutečnosti nutné a veselé.

Zaměřuji se vědomě na opravdu důležité věci. Věřte mi, že to nejde samo, ale jde to. Musíte denně chtít, denně to dělat a být k sobě upřímný, že to občas nedáte.

Jak to všechno, co jsem tu trochu virtuálně popsala, vypadá v krátké praxi, co to vědomě měním?

 • čas je otázka priorit – denně/týdně sleduji opravdové priority v rámci své obchodní i privátní aktivitě/projektech a přiděluji jim rámcový čas – zaměřuji se na opravdu důležité věci
 • nejnáročnější aktivity soustředím na dopolední hodiny – mám nejvíce tvořivé energie – jsme rychlejší a efektivnější
 • čas strávený dojížděním minimalizuji – vždy jsem byla velmi efektivní v práci z domu, takže méně přejíždím, lépe kalkuluji / kalkulačka v hlavě může být daší samostatné téma, fakt síla/ – úspora až 8 hodin týdně
 • audio nahrávky – no věřte nebo ne, objevila jsem ameriku a najednou můj čas strávený v autě není o poslechu čehosi, ale o kvalitnách infomacích, které si sázím do hlavy třeba ted v rámci projektu Jirky Mazura, mohu se zaměřit na to co chci v klidu a  v soukromí
 • počítám podle seznamu z úkolů aktivity versus čas a s velkou radostí objevuji promrhané hodiny a začínám měnit svoje návyky
 • strikně si vymezuji čas pro svého syna – odkládám telefon, soustředím se na společný prožitek a raduji se z maličkostí
 • pečlivě jsem začala přemýšlet o účasti na různých akcích – čas, přínos, fokus – no a už jsme na pár nebyla a bylo to fajn
 • jak změním zahradu, abych uspořila čas v péči o ní zejména v letních měsících?
 • utvrzuji se v tom, že paní pro výpomoc v domácnosti, je jednou z nejlepších voleb, co jsem kdy udělala – úspora týdně 3 hodiny
 • vědomě odkládám telefon na delší a delší dobu
 • FB – co od něj chci, proč ho mám, co mi má přinést a kolik času mu věnuji v rámci svého byznys i privátního života – v tom mám již jasno, ale musela jsem to celé přechroustat – úspora denně 1 hodina
 • začala jsem objednávat velké nákupy online – pohoda, mohu doporučit – uspořím týdně min 4 hodin času
 • a ten hnůj??

Pohnojit hnojem od sousedovic koní, které máme za plotem našeho domu, zeleninové záhonky je paráda. Ale! Strašlivě se v té super prohnojené půdě daří plevelu. Zasejete. Třeba cibuli. Než vyroste, tak půlku plevel zahubí. Musíte minimálně 2x týdně plít, což je 2-3 hodiny. Pak dosít a pořád dokola plít.

Tak jsem hodnotila přínos a moji lásku k pletí a vyšlo mi, že bude lepší nechat hnůj hnojem. Budu pracovat s kompostem, který mám. Zaměřit se na skladbu zeleniny na svých záhonech s ohledem na úrodu a to co máme rádi čerstvé v kuchyni. Možná zmenším záhony a pořídím skleník – to je k myšlenka.

Výsledek? Uspořím týdně v sezoně /duben – říjen/ 3 hodiny svého času. To je paráda ne? Jednoduché jak facka :). Jak ho budu investovat pro sebe, rodinu nebo byznys je otázka mého zaměření v daném čase 🙂

A co uděláte se svým časem a zaměřením vy?

Držím palce.

Mějte se prímově.

Ivana

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.